stare zardzewiałe auto na złomowisku

10 września 2019 / kategoria: porady / Brak komentarzy

Zdarza się, że osoby mające starszej daty samochód inwestują w naprawy przewyższające kwotę wartości pojazdu. Wtedy warto się zastanowić, czy dalsza inwestycja ma sens, czy lepiej jest auto zezłomować. Jeśli masz tak samo, koniecznie przeczytaj ten wpis.

auta na złomowisku

Jasne jest, że samochodu nie można po prostu oddać na złom. Trzeba przestrzegać konkretnych reguł. W innym wypadku możesz ściągnąć na siebie sporo kłopotów.

Wyrejestrowanie samochodu – kiedy można to zrobić?

Nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Właściciel pojazdu nie może odstawić samochodu na parking i przestać płacić za niego ubezpieczenia. Pojazd należy najpierw wyrejestrować, do czego muszą być solidne podstawy. Opisane są w art. 79.1 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r.

Wyczytać w nim można, że pojazd podlega wyrejestrowaniu przez organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji auta na wniosek jego właściciela, w wypadku:

  • kradzieży samochodu,
  • wywozu auta z kraju, jeśli pojazd został zarejestrowany poza granicą kraju lub zbyty za granicę,
  • przekazania samochodu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub firmy prowadzącej punkt zbierania pojazdów,
  • zniszczenia/kasacji samochodu poza granicą,
  • przekazania niekompletnego pojazdu do przedsiębiorcy, który prowadzi stację demontażu lub firmie prowadzącej punkt zbierania pojazdów,
  • wycofania samochodu z obrotu,
  • udokumentowania pełnej i trwałej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności.

Najbardziej popularnym sposobem na pozbycie się tego rodzaju kłopotu jest zezłomowanie pojazdu. Należy to zrobić prawidłowo, aby nie musieć później rozwiązywać ewentualnych problemów.

stare zardzewiałe auto na złomowisku

Lepiej zezłomować samochód niż naprawiać go, jeśli koszt naprawy przewyższa wartość auta

Złomowanie pojazdu – na czym polega?

Jeżeli naprawa samochodu i jego dalsze utrzymywania przestają się opłacać lub pojazd nie nadaje się do dalszej jazdy, można oddać auto do punktu zbierania pojazdów lub do stacji demontażu. Jednak najpierw powinno się upewnić, że punkt działa legalnie oraz posiada specjalne zezwolenie marszałka województwa, w którym dany punkt się znajduje.

Udając się do stacji demontażu, musisz mieć przy sobie dokument osobisty albo inny dokument potwierdzający Twoją tożsamość, a także kartę pojazdu, o ile taka została wydana, inny dokument potwierdzający dane umieszczone w dowodzie rejestracyjnym, a także, co powinno być oczywiste – dowód rejestracyjny.

Do zezłomowania samochodu konieczny jest numer VIN/numer nadwozia/podwozia/ramy.

Złomowanie samochodu – o czym trzeba pamiętać?

Na stacji demontażu zostanie unieważniona karta pojazdu, dowód rejestracyjny, a także tablice rejestracyjne samochodu. W dalszej kolejności pracownik wyda oświadczenie o unieważnieniu powyższych dokumentów, a także wyda zaświadczenie, które potwierdzi zezłomowanie auta. Zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu wydawane jest w trzech egzemplarzach. Jeden z nich przeznaczony jest dla właściciela pojazdu, drugi dla właściciela stacji demontażu, a ostatni dla wydziału komunikacji.

W dalszej kolejności były właściciel pojazdu musi udać się do wydziału komunikacji oraz złożyć tam wniosek o wyrejestrowanie samochodu. Każdy były już właściciel ma 30 dni na zgłoszenie wyrejestrowania pojazdu, jednak lepiej nie odwlekać tego obowiązku na ostatnią chwilę.

Dobrze jest także zgłosić wyrejestrowanie pojazdu do ubezpieczalni, aby przypadkiem nie została naliczona składka OC na następny rok. Korzystając z możliwości warto upomnieć się o zwrot niewykorzystanej części składki za okres od dnia zezłomowania samochodu do końca okresu ubezpieczenia.

Złomowanie samochodu – kto komu płaci?

Zasada jest taka, że za złomowanie samochodu odpowiada właściciel firmy zajmującej się złomowaniem pojazdów. Wysokość kwoty uzależniona jest od wagi auta. Standardowa kwota waha się między 300 a 500 zł.

Jednak należy uważać! Jeśli samochód będzie niekompletny, czyli jego masa wynosić będzie mniej niż 90 procent masy nowego auta, to stacja demontażu ma prawo pobrać opłatę od właściciela samochodu. Jednak opłata nie może wynosić więcej niż 10 złotych za każdy brakujący kilogram.

Co łatwo można zaobserwować – złomowanie samochodu przynosi korzyści. Zarówno pozbędziesz się samochodu, który przestał być bezpieczną i pewną formą transportu, to jeszcze odzyskasz choć część zainwestowanych w niego pieniędzy. Koniecznie pamiętaj o przestrzeganiu wszystkich procedur opisanych powyżej – zgłoś zezłomowanie do odpowiedniego wydziału komunikacji. 

Jeśli Twój samochód wymaga zezłomowania – zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *